Slovensko geološko društvo vas vabi na predavanje dr. Blaža Vičiča z Univerze v Trstu z naslovom “Epizodična aktivnost idrijskega prelomnega sistema”, ki bo izvedeno tudi v okviru seminarja doktorskega študija Grajeno okolje.

Povzetek predavanja:

Idrijski prelomni sistem leži na območju zahodne Slovenije in severovzhodne Italije. Območje je zaznamovano z zmerno potresno aktivnostjo, z le nekaj znanimi rušilnimi potresi. Najmočnejši potres tega območja je Idrijski potres, ki se je najverjetneje zgodil ob Idrijskem prelomu leta 1511, z magnitudo ocenjeno med 6.5 in 6.9. Leta 1976 je serija močnejših potresov (M6+) stresla Furlanijo, leta 1998 in 2004 pa sta tla v okolici Bovca 6+stresla potresa z magnitudo 5.6 in 5.2.

V zadnjih letih je bilo na območju Idrijskega prelomnega sistema veliko različnih raziskav, tako geološko-geomorfoloških, kot tudi raziskav z uporabo satelitske geodezije in seizmičnega šuma. Vse raziskave kažejo na to, da je Idrijski prelomni sistem aktiven.