Aktualno
Mednarodni dan geopestrosti - 6. oktobra v Litiji
Spoštovani!
Letošnji osrednji dogodek ob Mednarodnem dnevu geopestrosti bo 6. oktobra v Litiji. Dogodek koordinira ZRSVN ob podpori Slovenske nacionalne komisije za Unesco.
Dogodek gostita Občina Litija in Rudnik Sitarjevec, zato je okrogla miza tematsko vezana na rabo mineralnih surovin in njihov pomen za geopestrost. Ogled Rudnika Sitarjevec in udeležbo na okrogli mizi je potrebno potrditi na povezavi v vabilu.
Poleg osrednjega dogodka v Litiji so napovedani raznovrstni dogodki širom po Sloveniji, vsi obeležujejo Mednarodni dan geopestrosti.
Objavljeni so na Koledarju dogodkov 2023 na spletni strani https://zrsvn-varstvonarave.si/mednarodni-dan-geopestrosti/ . Veseli bomo, če povezavo na te dogodke posredujete javnosti tudi preko vaših spletnih naslovov.
Vljudno vabljeni na dogodke in k odkrivanju slovenske geopestrosti!
26. posvetovanje slovenskih geologov
Pozdravljeni
Obveščamo vas, da Oddelek za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete organizira 26. posvetovanje slovenskih geologov.
Na posvetovanju imate slovenski strokovnjaki s področja geologije (in sorodnih ved) s kratkimi predavanji in posterji možnost
predstaviti tako dokončane raziskave, kot tudi preliminarne rezultate potekajočih raziskav. Povzetki bodo objavljeni v zborniku
posvetovanja.
Posvetovanje bo v petek, 1. decembra 2023 v prostorih Oddelka za geologijo na Aškerčevi 12 v Ljubljani.
- Rok prijave: 15.09.2023
- Rok oddaje povzetkov: 13.10.2023
Tako kot na prejšnjem posvetovanju, se bomo tudi letos poskušali dogovoriti z Inženirsko zbornico Slovenije, da bodo za udeležbo na
posvetovanju priznane kreditne točke za vaša vsakoletna izobraženja, ki jih morate izkazovati na IZS.
Ostale informacije in navodila bodo na voljo na spletni strani, katero bomo aktivirali v začetku septembra.
Lep pozdrav v imenu organizacijskega odbora
Boštjan Rožič
6. slovenski geološki kongres (Rogaška Slatina, 3. - 5. oktober 2022)
Od ponedeljka do srede, 5. oktobra, je bil v Rogaški Slatini 6. slovenski geološki kongres. Del dogajanja je bila okrogla miza naslovom Vedeti (ne) vidno - vloga geologije naši družbi. Sodelujoči na okrogli mizi so govorili tem, kako lahko geologi pripomorejo reševanju izzivov naše družbe, kot so podnebne spremembe, varnostni spori samooskrba, odpornost, zeleni prehod, krožno gospodarstvo in aktiven snovni krog. Dr. Nina Rman iz Slovenskega geološkega društva je pojasnila, da geologija preučuje vse, kar je pod našimi nogami, zanimajo jo tudi surovine pod tlemi, kot so nafta in rude, raziskuje pa tudi to, kar se dogaja na površju, na primer zemeljske plazove. zadnjem času je cilj te vede zagotoviti natančne geološke karte in geološke modele. Slednji so kažipot, ki nam pove, kako uporabljati prostor, da ne bi prišlo do neželenih posledic. »Ko vlagatelji širijo naselja ali ko načrtujejo infrastrukturo, smo geologi tisti, ki povemo, kje je smiselno graditi, da je hkrati bližini dovolj pitne vode, geotermalne energije in dovolj potrebnih surovin za recikliranje ali celo za pridobivanje.« Dodala je, da geologi veliko pozornosti namenjajo tlom, da so primerne kakovosti za pridobivanje hrane. Tudi kmetijstvu lahko preverijo morebitna nahajanja geotermalne energije, ki je uporabna za rastlinjake ali hladilnice.
Pomembno poslanstvo geologije je preprečevanje tveganj. S svetovanjem primernem mestu gradnje lahko preprečijo številne težave, tako da okolju ne prihaja do posledic zaradi zemeljskih plazov ali poplav. »Če ima država ali drug vlagatelj na voljo podrobne geološke informacije in če jih upošteva, obstaja manjše tveganje za nezaželene pojave. Posledično to vpliva na manjše stroške gradnje stavb ali infrastrukture ter na manjše stroške sanacije nezaželenih pojavov. Slednjih pravzaprav pogosto ne moremo dokončno ukrotiti,« je še pojasnila Rmanova. Geološkemu kongresu je sledilo še mednarodno srečanje hidrogeologov podonavskega območja.
Svetovni dan voda 2022 - Podzemna voda: Skrito naj postane vidno
Osrednja tema letošnjega svetovnega dneva voda je podzemna voda, njeno geslo pa »Podzemna voda: Skrito naj postane vidno«.Osrednja tema letošnjega svetovnega dneva voda je podzemna voda, njeno geslo pa »Podzemna voda: Skrito naj postane vidno«.Podzemne vode ne vidimo, njen vpliv pa je viden povsod. Podzemna voda, daleč od oči, pod površjem, je skrit zaklad, ki bogati naša življenja. V najbolj sušnih delih sveta je ponekod edini vir vode, ki je prebivalstvu na voljo.
V svetovnem merilu je skoraj vsa tekoča sladka voda - podzemna voda. Zagotavlja nam vire pitne vode, podpira sanitarne sisteme, kmetijstvo in industrijo ter je pomembna za ekosisteme.V svetovnem merilu je skoraj vsa tekoča sladka voda - podzemna voda. Zagotavlja nam vire pitne vode, podpira sanitarne sisteme, kmetijstvo in industrijo ter je pomembna za ekosisteme.Marsikje je človek s svojimi dejavnostmi kriv za prekomerno rabo in onesnaževanje podzemne vode. Spet drugje pa preprosto sploh ne vemo, koliko vode je pod površjem.Podzemna voda bo imela ključno vlogo pri prilagajanju na podnebne spremembe. Da bi lahko trajnostno upravljali s tem dragocenim virom, se moramo povezati in delovati skupaj.Čeprav je ne vidimo, moramo podzemno vodo bolje spoznati in razumeti njeno neprecenljivo vlogo.
Celotno izjavo za javnost, ki so jo ob svetovnem dnevu voda 2022 pripravila strokovna društva Slovensko društvo za zaščito voda, Slovenski komite IAH - SKIAH, Društvo vodarjev Slovenije in Globalno partnerstvo za vodo Slovenije - GWP Slovenija, si oglejte na tej povezavi.
Stran 1 od 4