Slovensko geološko društvo vabi na predavanje dr. Blaža Miklaviča, prof. dr. Boštjana Rožiča in doc. dr. Petre Žvab Rožič z naslovom »Geologija na periferiji najglobje točke planeta«. Predavanje bo potekalo v sredo 18.12.2024 ob 15 uri v predavalnici 209 na Oddelku za geologijo NTF, Aškerčeva 12 v Ljubljani. Predavanje boste lahko poslušali tudi preko spleta na povezavi:

SGD Predavanje
sreda, 18. december 2024
15:00 – 16:30 (CET)

Povezava do srečanja: SGD Predavanje | Microsoft Teams | Kratko srečanje-pridružitev

Povzetek predavanja

Celotni zahodni Pacifik označuje niz subdukcijskih con in z njimi vzporednih vulkanskih otočnih lokov. Zagotovo geološko najbolj znano območje je Marijanski jarek, ki predstavlja tudi najglobljo depresijo na celotni Zemlji. Neposredno nad njim se nahaja največji vulkanski otok tega območja, to je otok Guam. Ker se otočje nahaja v subtropskem pasu, ga obdajajo čudoviti koralni grebeni. Zaradi izredno aktivne tektonske dejavnosti je del mladih koralnih apnencev dvignjen nad morsko gladino in v njih je razvit svojevrsten kras. Predvsem območja krasa predstavljajo pomembne zaloge pitne vode na otoku, hkrati pa tudi inženirske izzive pri posegih v prostor.

Na predavanju bo predstavljena geologija širšega območja in samega otoka Guam. Na izbranih primerih bo predstavljena hidrogeologija posameznih tipov mikronezijskih otokov in z njo povezani (kraški) pojavi ter okoljska problematika. Izvedeli boste kako je biti edini geolog na otoku sredi oceana, koliko je vredna pacifiška siga in kdo plete goste tančice pred vhodi v guamske jame. Predstavljeni bodo tudi začetki sodelovanja med Univerzo v Ljubljani in Univerzo na Guamu ter možnosti pedagoškega in raziskovalnega povezovanja med univerzama.

O predavateljih

Dr. Blaž Miklavič je geolog na Water and Environmental Research Institute of the Western Pacific (Vodnem in okoljskem raziskovalnem inštitutu zahodnega Pacifika) Univerze na Guamu, ki se v zadnjih letih ukvarja predvsem z vodnimi viri v Mikroneziji in geomorfologijo krasa ter relativnimi spremembami morske gladine v tropskem okolju.

Prof. dr. Boštjan Rožič in doc. dr. Petra Žvab Rožič sta zaposlena na Oddelku za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. V okviru Internacionalizacije UL sta v mesecu februarju gostovala na Univerzi na Guamu z namenom vzpostavitve pedagoškega in raziskovalnega sodelovanja med univerzama.